Dezintegrarea iminentă a aisbergului A23a, cândva cel mai mare din lume, a fost surprinsă într-o nouă imagine din satelit, informează vineri DPA.
Imaginea arată primele semne potrivit cărora aisbergul se va dezintegra în curând în totalitate, a precizat vineri Agenția Spațială Europeană (ESA), remarcând imaginea clară, în absența norilor, a gigantului de gheață care se îndepărtează de Antarctica.
„Porțiunile albastru-intens de pe suprafața sa, precum și de pe aisbergurile de la sudul său sunt bazine cu apă provenită din topire, semne clare ale dezintegrării rapide a ghețarului”, a precizat Agenția cu sediul la Paris.
Imaginea a fost realizată de satelitul Sentinel-2, din cadrul programului de observare a Terrei Copernicus.
Aisbergul A23a a fost cândva cel mai mare aisberg din lume, cu o suprafață de circa 4.000 de kilometri pătrați, de trei ori mai mare decât Roma. Aisbergul s-a micșorat acum până la o suprafață de circa 1.000 de kilometri pătrați.
După ce s-a desprins de platforma de gheață Filchner-Ronne din Antarctica în 1986, A23 a rămas prins de fundul marin timp de decenii.
Citește și:
Cum au supraviețuit formele de viață primordiale în perioada în care Pământul era un „bulgăre de zăpadă”
Rechini fără adăpost, oceane fără culoare: recifurile de corali, în pragul colapsului
Supranumit „megaberg”, aisbergul a început să se miște în anul 2000, rămânând prins în curenții oceanici circulanți înainte să se îndepărteze rapid de apele antarctice în noiembrie 2023. Acum se află în Atlanticul de Sud.
Pe 20 decembrie, satelitul l-a fotografiat la circa 150 de kilometri nord-vest de insula Georgia de Sud, înconjurat de mai multe aisberguri de dimensiuni mai mici.
Nu este neobișnuit ca aisbergurile să călătorească pe o distanță atât de mult spre nord și să se dezintegreze în contextul temperaturilor marine mai ridicate și a vremii calde.
Potrivit ESA, A23a se îndreaptă spre zone încă și mai calde și va avea în curând soarta altor ghețari care s-au topit în aceste ape.




Lasă un răspuns